Student Achievements 

Year 2017

Diaaaldin J M Bisharat, Department of Electronic Engineering

Prize Paper Award, H.A. Wheeler Applications Prize Paper Award 2017
IEEE Antenna and Propagation Society (IEEE AP-S)

Chan Chi Chung, Law Ching Nam Morris, Ling Tsz Yan, Liu Wing Yan, Yau Hiu Fung and Yeung Yiu Kwong, Department of Electronic Engineering
Chan Yin Fung, Leung Sai Man, Lau Chun Ki, Tang Ho Ngai and Wong Pan Sin, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

The Best Engineering Award and the Best Artistic Design Award, Robocon Hong Kong Contest 2017
Hong Kong Science and Technology Parks Corporation, the Hong Kong Computer Society and the Hong Kong Institution of Engineers

Chan Lok Pan, Department of Systems Engineering and Engineering Management

Second Runner-up,  Hong Kong Institution of Engineers (HKIE) - Manufacturing and Industrial (MI) Student Project Competition 2016-2017
HKIE – MI Division

Peter Chan, Cheng Yuk Shing and Tang Ka Chung, Department of Electronic Engineering
Lam Wah Shing, Sze Tsz Ho and Yeung On Lik, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Second Prize, The 10th International Underwater Robot Competition

Chan Yin Hei and Xin Yan, Department of Electronic Engineering

The Inter-University Algo Trading Contest 2016/17
CASH Algo Finance Group

Chan Yuen Yu, Cheng Pui Ki, Kwan Tsz Man and Lee Yuen Sze, Department of Systems Engineering and Engineering Management

Champion, Hong Kong Society for Quality (HKSQ) Student Project Competition 2017
Sanmina Corporation

Chi Haoran, Department of Electronic Engineering

Second Runner-up, Hong Kong Electronics Project Competition 2017
HKIE Electronics Division

Second Runner-up, the 2nd Wise Friends Competition
BBPOS Limited

Chu Kin Fai, Ho Pui Tin, Lai Sin Ching and Tang Chin Him, Department of Systems Engineering and Engineering Management

Second Runner-up, Hong Kong Society for Quality (HKSQ) Student Project Competition 2017
Sanmina Corporation

Cui He, Department of Electronic Engineering

IET Prize, The Institution of Engineering and Technology (IET) Prize 2017
The Institution of Engineering and Technology (IET)

Rudra Gopinath, Department of Computer Science

Jonathan L. Gross Award for Academic Excellence
Columbia University

Hung Faan-hei, Department of Electronic Engineering

Second Runner-up, the Institution of Engineering and Technology (IET) Young Professionals Exhibition & Competition (YPEC) 2017
The Institution of Engineering and Technology (IET)

Ip Wing Shan, Department of Physics

Bronze Prize, ASM Technology Award 2017
ASM Pacific Technology Limited

Jin Lin, Polowidjaji Christian Ivan, Liu Tiffany Hsuan, Lo Ka Lok, Siu Yiu Yeung, So Chun Ho and Yang Kun, Department of Electronic Engineering
Chan Kwong Sik, Chan Wing Tung, Ho Cheuk Lung and Lee Ka Kiu, Department of Mechanical and Biomedical Engineering
Leung Man Wing, Department of Systems Engineering and Engineering Management

The Best Team Spirit Award, Robocon Hong Kong Contest 2017
Hong Kong Science and Technology Parks Corporation, the Hong Kong Computer Society and the Hong Kong Institution of Engineers

Liu Yucheng, Wu Chung Kit and Zou Zijie, Department of Electronic Engineering

First Runner-up, the Institution of Engineering and Technology (IET) Young Professionals Exhibition & Competition (YPEC) 2017
The Institution of Engineering and Technology (IET)

Solomon Mensah, Department of Computer Science

Best Paper Award, The 2017 IEEE International COnference on Software Quality, Reliability and Security (QRS 2017)
IEEE Reliability Society

Javad Rostami, Department of Systems Engineering and Engineering Management

The Best Student Paper Award, The 5th International Conference on Utility Management and Safety (ICUMAS) 2017
Hong Kong Institute of Utility Specialists and the International Institute of Utility Specialists

Sun Jie, Department of Electronic Engineering

Best Student Paper Award, IEEE International Workshop on Electromagnetics: Applications and Student Innovation Competition (iWEM 2017)

Sun Weinong and He Yaqing, Department of Electronic Engineering

The Best Poster Paper Award, Asia-Pacific International Symposium on Electromagnetic Compatibility (APEMC) 2017
Yonsei University, Korea Advanced Science and Technology and Korean Institute of Electromagnetic Engineering and Science

Sze Cheuk Fai Francis, Department of Computer Science

Champion, the Most Liked Award (Live Voting), the Most Social Innovative Award and the Social Inclusion Idea Distinction Award, The Social Innovation (SI) CEO Competition for Teritary Students 2017
The Social Innovation and Entrepreneurship Development (SIE) Fund and Youth.gov.hk

Hadrien Van Lierde, Department of Electronic Engineering

Best Presenter, International Conference on Data Mining, Communications and Information Technology (DMCIT 2017)
Association for Computing Machinery (ACM) 2017

Wang Kai Xu, Department of Electronic Engineering

Best Student Paper Award, IEEE International Workshop on Electromagnetics: Applications and Student Innovation Competition (iWEM 2017)

Wong Chun Kit, Department of Electronic Engineering

The IEEE MTT-S Undergraduate/Pre-graduate Scholarship for Spring 2017
IEEE Microwave Theory and Techniques Society (MTT-S)

Wong Nok Ching and Xu Yaohai, Department of Computer Science

Third Prize, 'Challenge Cup' National Competition, Hong Kong Regional Final, Hong Kong University Student Innovation & Entrepreneurship Competition 2017
Hong Kong New Generation Cultural Association

Wu Chung Kit, Department of Electronic Engineering

First Runner-up, Hong Kong Electronics Project Competition 2017
HKIE Electronics Division

Yip Yuk Ngang Zita and Zhu Ze, Department of Electronic Engineering

Third place, Best Student Paper, The 18th International Conference on Electronic Packaging Technology (ICEPT) 2017
International Conference on Electronic Packaging Technology (ICEPT)

Zhang Xiuyin, Department of Electronic Engineering

Distinguished Young Scholars, National Science Fund of China

Zhou Xinyu, Department of Electronic Engineering

First Prize, 13th High Efficiency Power Amplifier Student Design Competition (13th HEPA-SDC)
MTT-5 Microwave High power Techniques

Zhu Qian, Department of Electronic Engineering

Outstanding Paper Award, Cross Strait Quad-Regional Radio Wireless Conference (CSQRWC) 2017
Cross Strait Quad-Regional Radio Wireless Conference (CSQRWC)

Year 2016

Abdulmecit Gungor, Department of Electronic Engineering

Champion, 2014-15 Best Final Year Project Competition (Individual Project)
Energy Institute (Hong Kong Branch)

Adesola Ademiloye, Department of Architecture and Civil Engineering

Best Student Paper Award, 2016 IAENG International Conference on Scientific Computing
The International Association of Engineers (IAENG)

Au Chui Yee, Chan Sum Po Ava, Lai Sheung Yee, Li Chun, Wong Tsz Kwan, So Lai Hong and So Yuen Wa, Department of Biology and Chemistry
Cheung Chung Man and Yeung Pak Piu Bill, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

The Best Performance Team, “Dialogue with the Future – Lead the City”
CityU and Junior Chamber International (JCI) Peninsula

Chan Pui Hei, Cui Binbin and Tam Hei Yin, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Second Prize, IEEE Hong Kong Section 2015 (Undergraduate) Student Paper Contest
The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Hong Kong Section

Chan Ying Ying Michelle, Chik Wai Han and Sin Wai Yee, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Second Prize (Mechanics and Control Systems), "Challenge Cup" National Competition, Hong Kong Regional Final, Hong Kong University Student Innovation
Hong Kong New Generation Cultural Association

Cheng Chun Sing, Department of Electronic Engineering

Champion, Project Competition 2016 "IoT Development for Smart Cities"
HKIE Electronics Division, HKIE

Cheng Chun Sing and Chow Po Wa, Department of Electronic Engineering

2015 ECCE First Prize Oral Paper Award
IEEE Power Electronics Society

Cheng Chun Sing and Liu Chun For, Department of Electronic Engineering

Champion, The Institution of Engineering and Technology, Hong Kong Young Professionals Exhibition & Competition 2016 (YPEC 2016) – Postgraduate Session
Hong Kong Young Professionals Exhibition & Competition

Cheung Man Lung German, Lam Man Hon Johnie, Lau Wing Yi Janet, Wong Chi Wang Kenneth and Wong Yu Hang Peter, Department of Mechanical and Biomedical Engineering
Chan Yi Ting Connie and Lai Ki Chi Locke, Department of Systems Engineering and Engineering Management

My Favorite Team, “Dialogue with the Future – Lead the City”
CityU and Junior Chamber International (JCI) Peninsula

Cheung Yiu Chung, Department of Electronic Engineering

Champion, Disney ImagiNations Hong Kong Design Competition 2016
Hong Kong Disneyland Resort

Chi Hai Ran, Department of Electronic Engineering

First Runner-up, Project Competition 2016 "IoT Development for Smart Cities"
HKIE Electronics Division, HKIE

Chow Tak Shing and Xu Yao Hai, Department of Computer Science

Third Prize (Information Technology), "Challenge Cup" National Competition, Hong Kong Regional Final, Hong Kong University Student Innovation
Hong Kong New Generation Cultural Association

Dai Peng, Department of Architecture and Civil Engineering
Liu Jiacheng, Department of Computer Science
Liu Xinhong and Wu Haotian, Department of Electronic Engineering

Gold Award, JOS Innovative IT Project Awards 2015-16
Jardine OneSolution (HK) Limited

Du Yuefeng and Zhang Jialing, Department of Computer Science
Xie Mingying, Department of Electronic Engineering

Second Prize, The 2016 Intel Cup Undergraduate Electronic Design Contest-Embedded System Design Invitational Contest
Shanghai Jiao Tong University and Intel

Fan Hin Wai and Xin Yan, Department of Electronic Engineering

Awarded HK$100,000, Cyberport University Partnership Programme (CUPP) 2016
Hong Kong Cyberport Management Company Limited

Fok Hau Ching, Leung Wai Chun, Lo Tsz Ching, Lo Tsz Kwan and Ngok Mei Hung, Department of Architecture and Civil Engineering

Third Prize, 11th National Competition of Transport Science and Technology for Students (NACTranS)
Traffic Engineering Teaching Guidance Sub-Committee, China

Fung Chung Kit, Liu Pengze and Zheng Wanying, Department of Computer Sciences

Bronze Medal, The Second China Collegiate Programming Contest Finals (CCPC 2016)
Ningbo Institute of Technology and Zhejiang University

Fung Ho Lam Zita, Kwong Kin Wing, Lo Hei Man Joyce and Yeung Mei Sze, Department of Architecture and Civil Engineering
Yip Wan Ting, Department of Biology and Chemistry
To Shiu Him, Department of Mechanical and Biomedical Engineering
Chan Chiu Ngai, Lai Sin Ching and Pun Ka Yung, Department of Systems Engineering and Engineering Management

Asia Regional Prize, Worldwide contest "24 Hour Innovation"
École de technologie supérieure (ÉTS), Canada

Hermine Hovhannisyan and Qi Wen, Department of Computer Science

The Best Paper Award, The 25th International Conference on Computer Communication and Networks (ICCCN) 2016
IEEE Communication Society

Huang Yu Hsuan, Mak Kwan Yi, O Ka Ying, Wong Hau Ching and Yau Hoi Yi Stephanie, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Silver Award, HKEIA Innovation and Technology Project Competition
Hong Kong Electronic Industries Association Ltd

Hung Faan Hei, Department of Electronic Engineering

Second Runner-up, Project Competition 2016 "IoT Development for Smart Cities"
HKIE Electronics Division, HKIE

Hung Faan Hei and Wu Chung Kit, Department of Electronic Engineering

Best Session Presentation, 42nd Annual Conference of the  IEEE Industrial Electronics Society (IEEE-IECON2016)
IEEE Industrial Electronics Society

Lai Chun Tak Jacky, Department of Electronic Engineering

Merit Award, HKEIA Innovation and Technology Project Competition
Hong Kong Electronic Industries Association Ltd

Silver Award, ASM Technology Award 2016
ASM Pacific Technology Limited

Leung Chiu Yee, Department of Architecture and Civil Engineering
Banala Nithyanandam Revanth, Department of Electronic Engineering
He Dan Yun, Department of Mathematics
Lam Wah Shing, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Silver Award, JOS Innovative IT Project Awards 2015-16
Jardine OneSolution (HK) Limited

Leung Chiu Yee, Department of Architecture and Civil Engineering
Lam Wah Shing and Shu Jing, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Second Prize (Energy and Chemical Engineering), "Challenge Cup" National Competition, Hong Kong Regional Final, Hong Kong University Student Innovation
Hong Kong New Generation Cultural Association

Li Chen Richard, Department of Computer Science

Best Short Paper Award, 15th International Conference on Web-based Learning (ICWL2016)
International Conference on Web-based Learning

Li Jing, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Gold Award, Graduate Student Award
Materials Research Society (MRS)

Li Wenjuan and Meng Weizhi, Department of Computer Science

Best Student Paper Award, 10th International Conference on Network and System Security (NSS 2016)

Liao Qinghai, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Fifth Place, The Cybathlon Championship for Athletes with Disabilities
Cybathlon

Liu Yahua, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

6th Hiwin Doctoral Dissertation Award
Hiwin Technology Group, Hiwin Education Foundation and the Chinese Mechanical Engineering Society

Lyu Mengxuan and Panda Sourav, Department of Computer Science

Second Runner-up, ISACA Student Group Annual Case Competition 2016
Information Systems Audit and Control Association (ISACA) China HK Chapter

Ng Yin Ho, William Reynaldi Solichin, Wu Lin and Zhao Yiwei, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Third Prize (Mechanics and Control Systems), "Challenge Cup" National Competition, Hong Kong Regional Final, Hong Kong University Student Innovation
Hong Kong New Generation Cultural Association

Outstanding Award, HKIE-MI Student Project Competition 2015-16
Manufacturing and Industrial (MI) Division, The Hong Kong Institution of Engineers

Sun Tianying, Department of Physics and Materials Science

Third Prize (Information Technology), "Challenge Cup" National Competition, Hong Kong Regional Final, Hong Kong University Student Innovation
Hong Kong New Generation Cultural Association

Tang Chung Man, Department of Computer Science

The Best Paper Award, The 2016 IEEE International Conference on Software Quality, Reliability and Security (QRS 2016)
IEEE Reliability Society

Wong Chun Kit, Department of Electronic Engineering

Institute of Engineering & Technology (IET) Prizes 2016
Institute of Engineering & Technology (IET)

Wu Yufei, Department of Electronic Engineering

Young Scientist Award, The 21st Optoelectronics and Communications Conference/ International Conference in Photonics in Switching (OECC/PS) 2016
Optoelectronics and Communications Conference (OECC) and International Conference in Photonics in Switching (PS)

Zhu Hongxu, Department of Electronic Engineering

Second Runner-up, The Institution of Engineering and Technology, Hong Kong Young Professionals Exhibition & Competition 2016 (YPEC 2016) – Postgraduate Session
Hong Kong Young Professionals Exhibition & Competition

Year 2015

Chan Hung Kit and Tung Chung Pui, Department of Electronic Engineering

Champion Award, Student Project Competition 2014/15
The Institute of Measurement and Control (Hong Kong Section)

Chan Ka Lung Oscar, Chan Sum Po Ava, Choi Ming Ho Peter, Kong Chun Long Tommy, Lau Yin Tung Effie, Li Ka Man Mandy, Ma Lee Mary, Aruna Surendran Ramkrishnan, Siu Ho Ming, Tam Tsz Ching Jeanie, Wan Yi Ching Esther, Department of Biology and Chemistry
Chan Chung Yuen Joe, Yeung Pak Piu Bill, Yiu Tak Mei Tina, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Gold Medal, International Genetically Engineered Machine (iGEM) Giant Jamboree Competition 2015
iGEM Foundation

Chan Ka Yi, Chan Wai San and Tang Tsz Wan, Department of Electronic Engineering

Third Prize, 13th Guangdong Province Collegiate Programming Contest
Computer Academy of Guangdong and Sun Yat-sen University

Chau Ka Tsun and Yuan Hongning, Department of Computer Science

Third Prize, 13th Guangdong Province Collegiate Programming Contest
Computer Academy of Guangdong and Sun Yat-sen University

Chen Jia Xi, College of Science and Engineering

Innovation and Technology Scholarship Award
The Hong Kong Federation of Youth Groups

Chi Fung Cheung Rigsby, Department of Computer Science

Second Runner-up, Final Year Project Competition 2014-15
IEEE (Hong Kong) Computational Intelligence Chapter

Third Prize, Challenge Cup 2015 – Hong Kong University Students Extra-curriculum Technology Contest under the category of Information Technology
Hong Kong New Generation Cultural Association

Merit Award, Crossover 2015 Pan-Pearl River Delta Region Universities IT Project Competition (Hong Kong SAR Region)
The Guangdong Province Federation of Computers

Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation

Choi Ka Pang, Kam Chun Wing and Yang Jie, Department of Architecture and Civil Engineering
Lai Chun Tak and Yim Man To, Department of Electronic Engineering

Champion, HKIE Student Chapters Joint Institutes Competition 2014/15
Hong Kong Institution of Engineers

Fang Zhou, Department of Computer Science

Silver Award, ASM Technology Award 2015
ASM Pacific Technology Limited

Champion Prize, Young Professionals Exhibition and Competition (YPEC) 2015 - Undergraduate Section
The Younger Members Section of the Institution of Engineering and Technology (IET) Hong Kong

Fan Wing To and Tung Chung Pui, Department of Electronic Engineering

Outstanding Paper Award for Young Engineers/ Researchers 2015
The Hong Kong Institution of Engineers

Fok Hau Ching, Leung Wai Chung and Lo Tsz Kwan, Department of Architecture and Civil Engineering

Second Runner-up, HKIE Student Chapters Joint Institutes Competition 2014/15
Hong Kong Institution of Engineers

Guo Lei, Department of Electronic Engineering

Student Best Paper Award, 2015 International Workshop on Electromagnetics: Applications and Student Innovation Competition
National Chiao Tung University

Ho Chun Hang, Department of Computer Science

Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation

Ji Houling, Department of Computer Science

Best Paper Award, 15th International Conference on Algorithms and Architectures for Parallel Processing (ICA3PP 2015)
Central South University, Hunan University, National University of Defense Technology, Jishou University, China

Weihong Jin, Department of Physics and Materials Science

Young Scientist Award, 2015 E-MRS Spring Meeting
European Materials Research Society (E-MRS)

Lam Fong Wai, Lo Kai Ching, Tsang Ka Ling and Yau Chun Yan, Department of Systems Engineering and Engineering Management

Champion, Hong Kong Society for Quality (HKSQ) Student Project Competition 2015
Hong Kong Society for Quality (HKSQ)

Lam Yuk Pong, Department of Physics and Materials Science

Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation

Lee Zhen Jie, Szeto Ka Yan, Tam Hei Yin, Wong Hau Ching and Yip Chun Kit, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

First Runner-up, Best Student Paper Competition Award, Biomedical Engineering International Conference (BME2014)
Hong Kong Institution of Engineers

Li Fuyang and Zhao Mengying, Department of Computer Science

Best Student Paper Award, 21st IEEE International Conference on Embedded and Real-Time Computing Systems and Applications (RTCSA 2015)
The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

Li Yujian, Department of Electronic Engineering

Best Paper Award, 2015 IEEE 4th Asia Pacific Conference on Antennas and Propagation
IEEE Antennas and Propagation Society

Lin Wei and Zhang Jieqiong, Department of Electronic Engineering

Young Scientist Award, 2015 IEEE TENCON
IEEE TENCON

Liu Yahua, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

2015 Hong Kong Young Scientist Award in Engineering Science
The Hong Kong Institution of Science

Silver Award, Graduate Student Award
Materials Research Society (MRS)

Lyu Mengxuen, Mao Bowen and Zeng Zheng, Department of Computer Science

Second Runner-up, Samsung Solve for Tomorrow 2015 Contest
Samsung Electronics Hong Kong Co., Ltd.

Mao Bowen and Saleel Farhaan, Department of Computer Science
Huang Yihao, Lin Xiaotong, Wang Kaiyuan and Wu Shenghao, Department of Mathematics

Chow Sang Sang Group Entrance Scholarships
Chow Sang Sang Holding International Ltd.

Mui Ka Tsun, Department of Electronic Engineering

Silver Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation

Wang Shiqi, Department of Electronic Engineering

2015 Eugene F. Knott Memorial Pre-Doctoral Research Award
IEEE Antennas and Propagation Society (AP-S)

Wang Yaochen, Department of Electronic Engineering

IEEE MTT-S Undergraduate/Pre-graduate Scholarship
IEEE Microwave Theory and Techniques Society (MTT-S), USA

Wang Yu, Department of Systems Engineering and Engineering Management

The Hiwin Doctoral Dissertation Award 2015
Hiwin Education Foundation and Chinese Mechanical Engineering Society

Wong Po Ying and Carmen Yeung, Department of Architecture and Civil Engineering

Drury Medal, The Young Structural Engineers’ International Design Competition 2014
Institution of Structural Engineers, UK

Year 2014

Cao Ying, Department of Computer Science

First Runner-up, Graduate Student Research Paper Competition 2013-14
IEEE (HK) Computational Intelligence Chapter

Chan Hui Ling, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Innovation and Technology Scholarship Award 2014
The Hong Kong Federation of Youth Groups

Chi Haoran, Department of Electronic Engineering

First Runner-up, The Institution of Engineering and Technology Hong Kong Young Professionals Exhibition & Competition 2014 (YPEC 2014) - Postgraduate Session
The Institition of Engineering and Technology Hong Kong

Chi Kai Kin Paul, Choi Hiu Ying Cas, Lee Cheuk Lam Cherlin, Li Lok Yee Maria, Lo Hiu Fung Anthony, So Lok Man Marco, Tse Man Chak Ronald, Tse Yui Shing Paul and Wu Chun Ting Joanna, Department of Biology and Chemistry
Chu Lok Ting Lyann, Lau Tsz Kit Ken and Yeung Sin Yu Ada, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Gold Medal, International Genetically Engineered Machine (iGEM) Giant Jamboree Competition 2014
iGEM Foundation

Ching Hong Yan and Choi Chi Kuen, Department of Electronic Engineering

Certificate of Merit, Best Student Invention (College & Undergraduates), Hong Kong ICT Awards 2014
Hong Kong New Emerging Technology Education Association

Chui Kwok Tai and Li Yee Shing Benjamin, Department of Electronic Engineering

Best Paper Award, 2014 IEEE International Conference on Consumer Electronics - China
IEEE Consumer Electronics Society

Chui Kwok Tai and Li Yee Shing Benjamin, Department of Electronic Engineering

Second Prize Award, 2014 IEEE Region 10 Student Paper Contest (Postgraduate Category)
The Institute of Electrical and Electronics Engineers

Chu Man Hin Anson, Ho Kin Kwan and Yip Hon Ming, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

Silver Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation (HKEIAEF)

Ge Lei, Department of Electronic Engineering

First Prize, Student Innovation Competition, 2014 IEEE International Workshop on Electromagnetics
IEEE Antennas and Propagation Society, Japan Chapter

Hu Xiao,  Department of Electronic Engineering

JCAP Outstanding Paper Award, 15th International Conference on Electronic Packaging Technology (ICEPT)
Chinese Institute of Electronics (CIE)

Kong Man Ho, Department of Electronic Engineering

Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation (HKEIAEF)

Lai Chun Tak, Department of Electronic Engineering

First Prize, 'Samsung Solve for Tomorrow' Contest (Tertiary School category)
Samsung Electronics Hong Kong Co., Ltd.

Lin Wei, Department of Electronic Engineering

Second Prize Award, IEEE Hong Kong Section 2014 (Postgraduate) Student Paper Contest
The Institute of Electrical and Electronics Engineers

Meng Weizhi, Department of Computer Science

Outstanding Paper Award for Young Engineers/Researchers 2014
The Hong Kong Institution of Engineers

Ng Chung Chung, Department of Physics and Materials Science

Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation (HKEIAEF)

Ng Ka Ian, College of Science and Engineering

Second Prize, 10th Annual Extreme Redesign 3D Printing Challenge (Art and Architecture category)
Strtasys Ltd

Ng Ming Wai, Tang Xiaoting and Wong Kai Hei, Department of Computer Science
Ip Wai Kei, Liu Xinhong and Wu Haotian, Department of Electronic Engineering

Third Prize, 2014 Intel Cup Undergraduate Electronic Design Contest
Shanghai Jiaotong University and Intel Corporation

Tsui To, Department of Computer Science

Merit Award, 11th FYP Competition
IEEE (HK) Computational Intelligence Chapter

Wang Peng, Department of Computer Science

Best Paper Award, 10th International Conference on Emerging Networking Experiments and Technologies (ACM CoNEXT 2014) Student Workshop
ACM Special Interest Group on Data Communication (SIGCOMM)

Yip Chun Kit, Department of Mechanical and Biomedical Engineering

1st Runner-up, Best Student Paper Competition Award, Biomedical Engineering International Conference (MBE 2014)
Hong Kong Institution of Engineers (HKIE) - Biomedical Division

Zhang Lei, Department of Electronic Engineering

IEEE Microwave Theory and Techniques Society Undergraduate/Pre-graduate Scholarship 2014
The IEEE Microwave Theory and Techniques Society (MTT-S)

Zhang Weiguan and Zhu Haoshen, Department of Electronic Engineering

Student Award, 2014 European Frequency and Time Forum (EFTF)

Zhu Qian, Department of Electronic Engineering

Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition
The Hong Kong Electronic Industries Association (HKEIA) and Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation (HKEIAEF)

Year 2013

Cheung Ka Ming, Department of Civil and Architectural Engineering

Bronze Prize, Challenge Cup 2013 

Team 1: Chi Fung Cheung, Cheung Wing Sum, Lau King Lam
Team 2: Zhou Anqi, Wang Mengqing, Yuen Sai Hin Ryan
Team 3: Ho Sze Nga, Kwong Ka Wa, Chan King Hin
Team 4: Yuan Siyan, Duan Huayi, Zhang Yanlin
Team 5: Kwok Yee Lok, Yeung Wun Nam Daniel, Hon Chun Kit
Department of Computer Science

Champion University Award, IBM Inter-University Programming Contest 2013
IBM

Chu Lam Hang Candy, Department of Biology and Chemistry

1st Runner-up and the Top Video Favorites of FameLab Hong Kong 2013
British Council

Chui Kwok Tai, Department of Electronic Engineering

First Prize, IEEE Hong Kong Section 2013 (Postgraduate section) Student Paper Contest
The Institute of Electrical and Electronics Engineers

Fan Wing To, Department of Electronic Engineering

Second Runner-up, 2012-13 Best Final Year Project Competition (Individual)
Energy Institute (Hong Kong Branch)

Guo Wentong, He Huiwei, Wang Yaochen, Xiong Jinhui and Yan Dongchen, Department of Electronic Engineering

Bronze Prize, Challenge Cup 2013

Ho Sze Nga, Kwong Ka Wa, Chan King Hin, Department of Computer Science

1st runner up, IBM Inter-University Programming Contest 2013
IBM

Li Yujian, Department of Electronic Engineering

Best Student Paper Award, National Conference on Antennas 2013

Mok Ho-leung, Department of Computer Science

Merit Award, Asia Pacific Information and Communications Technology Alliance 2012
APICTA Alliance 

Silver Award, Best Innovation & Research Award (College & Undergraduates), Hong Kong ICT Awards 2013
Internet Professional Association

Ni Chenying, Department of Computer Science

Champion Award, 2013 Student Project Competition, IEEE (HK) Computational Intelligence Chapter
The Institute of Electrical and Electronics Engineers

Tao Liang, Department of Computer Science

Best Paper Award, 2012 Pacific-Rim Conference on Multimedia (PCM 2012)
Nanyang Technological University, Singapore

Wang Jinliang, Department of Civil and Architectural Engineering

Champion Award (Doctorate Degree Group), Safety Specialist Committee (SSC) Student Project Competition
The Hong Kong Institution of Engineers

Wong Ka Man, Department of Civil and Architectural Engineering

Champion Award (Degree Group), Safety Specialist Committee (SSC) Student Project Competition
The Hong Kong Institution of Engineers

Wong Ka Wai, Department of Computer Science

Bronze Prize, Challenge Cup 2013 

Julia Wong Shuk Ping, Department of Physics and Materials Science

Poster Prize at the POLYCHAR 21 World Forum on Advanced Materials
The International Union of Pure and Applied Chemistry

Zang Peng, Department of Civil and Architectural Engineering

Merit Award, 'China Building' - 2013 National Environmental Design Competition (Landscape Design, Professional Group)
The Architectural Society of China

Year 2012

Cheng Chun Sing, Choi Chi Kuen, Chow Po Wa, Chung Po Chue, Ho Man Chun, Kwok Ka Fung, Liu Chun For, Yick Wing Yuen, Yuen Kai Cheung and Yu Wing Lung, Department of Electronic Engineering
Yuen Ka Lai, Chan Tsz Pong, Chow Kit Shan, Lo King Lun, Wong Wing Chi, Lau Ying Lung, So Wai Shing, Lai Wing Sum, Wong Siu Fai, Tung Kin Wang and Yip Hon Ming, Department of Mechanical and Biomedical Engineering
Luk Yiu Chuen and Chan Shui Ming, Department of Systems Engineering and Engineering Management

Second Runner-Up Award and Best Team Spirit Award, Robocon Competition 2012
Radio Television Hong Kong

Charlotte Chu Tin-lok, Andrew Hung Siu-chau, Charlie Ip Kwok-wai, Gladys Mak Wai-lok and Jeff Tse To-ming, Division of Building Science and Technology

Platinum Award, BEC Low-carbon Home–Green Residential Development Design Competition
Business Environment Council

He Sisi, Gong Hao and Yin Linzhi, Department of Computer Science

1st runner up, IBM Inter-University Programming Contest 2012
IBM

Law Ming Hing, Department of Physics and Materials Science

Bronze Prize, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2012
Hong Kong Electronic Industries Association, Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation, and Hong Kong Science and Technology Parks

Lee Kui-yuen, Division of Building Science and Technology

Merit Award, 3rd CUC Cup - National University Students Architectural Design Competition
The Architectural Society of China

Li Mingjian, Department of Electronic Engineering

Best Student Paper Award (Second Prize), 2012 IEEE International Workshop on Electromagnetics (IEEE iWEM2012): Applications and Student Innovation Competition
Institute of Electrical and Electronics Engineers, and University of Electronic Science and Technology of China

Mok Ho-leung, Department of Computer Science

Merit Prize, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2012
Hong Kong Electronic Industries Association, Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation, and Hong Kong Science and Technology Parks

Gold Award, 2012 Pan-Pearl River Delta University Student IT Project Competition
Internet Professional Association

Team 1: Tong Chi Kuen, Lim Hiu Lung, Ng Ping Yin
Team 2: He Sisi, Gong Hao, Yin Linzhi
Team 3: Ho Sze Nga, Kwong Ka Wa, Yeung Wun Nam
Team 4: Li Wen, Kang Ning, Ao Ran
Team 5: Chow Kwun Ming, Cheng Wing Tung, Lee Ka Chun
Department of Computer Science

Champion University Award, IBM Inter-University Programming Contest 2012
IBM

Tsang Mei Ka, Department of Physics and Materials Science

Merit Prize, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2012
Hong Kong Electronic Industries Association, Hong Kong Electronic Industries Association Education Foundation, and Hong Kong Science and Technology Parks

Zhang Zhao and Zhao Mingbo, Department of Electronic Engineering

Second Runner-up, 2012 Student Project Competition (Postgraduate Paper Contest)
IEEE (HK) Computational Intelligence Chapter

Year 2011

Cao Chenwei, Department of Physics and Materials Science

Third Prize, Best Paper on Materials 2011
The Hong Kong Institution of Engineers (Materials Division)

Chaw Lai-pong, Department of Building and Construction

The Best Individual Dissertation 2011
The Hong Kong Institution of Engineers (Building Division)

Cheung Chin-tung, Pang Kwan-shing and Wu Sze-man, Division of Building Science and Technology

Merit, 2011 National Environmental Arts Design Competition
The Architectural Society of China

Chow Pui-ting, Department of Civil and Architectural Engineering

Dissertation/Thesis Awards for Postgraduate Students
The Hong Kong Institute of Surveyors

Huang Chi, Xiong Wenjin and Lu Jianquan, Department of Mathematics

Best Paper Award in the 8th Asian Control Conference 2011
The Asian Control Association, Bureau of Foreign Trade, MOEA, Chinese Automatic Control Society, National Chiao Tung University

Jiao Lidan, Department of Civil and Architectural Engineering

Top Award (Property and Facility Management), Outstanding Final Year Dissertation Awards 2011 
The Hong Kong Institute of Surveyors

Lee Yuk-ting, Fong Yick-wah and Ng Ka-long, Division of Building Science and Technology

Third Prize, 2011 National Environmental Arts Design Competition
The Architectural Society of China

Leung Kwan-lan, Department of Physics and Materials Science

First Prize, Best Paper on Materials 2011
The Hong Kong Institution of Engineers (Materials Division)

Liu Fang, Department of Electronic Engineering

Best Student Award, 10th International Workshop on Digital-forensics and Watermarking
New Jersey Institute of Technology and Korea Institute of Information Security and cryptology

Mak Mei-yu, Department of Civil and Architectural Engineering

Second Award (Quantity Surveying), Outstanding Final Year Dissertation Awards 2011 
The Hong Kong Institute of Surveyors

Pang Hoi-yan, Department of Civil and Architectural Engineering

Dissertation/Thesis Awards for Postgraduate Students
The Hong Kong Institute of Surveyors

Tam Ka-yu, Department of Civil and Architectural Engineering

Second Award (Building Surveying), Outstanding Final Year Dissertation Awards 2011 
The Hong Kong Institute of Surveyors

Wang Dian, Department of Electronic Engineering

Young Scientist Award, 2011 International Symposium on Antennas and Propagation
The IEEE Antennas and Propagation Society

Wang Huai, Department of Electronic Engineering

First Prize, IEEE Region 10 Student Paper Contest (Postgraduate Category)
The Institute of Electrical and Electronics Engineers 

Wu Un-kei, Tsang Wai-ching and Lee Kui-yuen, Division of Building Science and Technology

Third Prize, 2011 National Environmental Arts Design Competition
The Architectural Society of China

Zhan Xiao-xin, Department of Civil and Architectural Engineering

Dissertation/Thesis Awards for Postgraduate Students
The Hong Kong Institute of Surveyors

Year 2010

Wan Kwai-yuen, MA Lok-pan and CHING Yui-sang, Division of Building Science and Technology

1st Runner-up, Dust Control Measures and/or Tools Design Competition
Pneumoconiosis Compensation Fund Board

Year 2009

Jiao Shuming, Department of Electronic Engineering
Liu Yifang and Yang Tianyang, Department of Mathematics

First Class Prize, China Undergraduate Mathematics Contest in Modeling China Society for Industrial and Applied Mathematics
China Society for Industrial and Applied Mathematics

Tung Hin-chuen, Department of Electronic Engineering

First Runner-up, 2009 Amway Pan-Pearl River Delta Region Universities IT Project Competition (Hong Kong Region
Yunnan Federation of Computers

Tung Hoi-yan, Lee Lap-to and Lam Ka-lun, Department of Electronic Engineering

First Prize, IEEE Region 10 Student Paper Contest (Postgraduate Category)
The Institute of Electrical and Electronics Engineers

Young Chiu-yan, Department of Building and Construction

Top Award (Quantity Surveying), Outstanding Final Year Dissertation Awards Competition (Hong Kong Region)
Hong Kong Institute of Surveyors

Year 2008

Chan Kin-lok, Cheng Chi-ho and Yeung Nga-ka, Division of Building Science and Technology

OSH Best Project Award
Occupational Safety and Health Council

Chow Pui-ting, Department of Building and Construction

Best paper award, International Journal of Law in the Built Environment, 2008 Building Education and Research Conference
University of Salford UK and International Council for Research and Innovation in Building and Construction

Chung Wai-kin, Division of Building Science and Technology

Travel Scholarship Award, Hong Kong Institute of Architects (HKIA) Design Student Project Award 2008
The Hong Kong Institute of Architects

Joe Wu Weijiu, Department of Electronic Engineering

IEEE Microwave Theory and Techniques Society Undergraduate/Pre-graduate Scholarship 2008
The IEEE Microwave Theory and Techniques Society (MTT-S)

Lam Ka-lun, Department of Electronic Engineering

Merit Prize, Outstanding Paper Award at the Broadband World Forum Asia 2008
International Engineering Consortium

Lu Zhouguang, Department of Physics and Materials Science

Fulbright Scholarship
The United States Department of State

Tung Hoi-yan, Department of Electronic Engineering

Bronze Prize, Outstanding Paper Award at the Broadband World Forum Asia 2008
International Engineering Consortium

First Prize, IEEE Hong Kong Section 2008 (Postgraduate section) Student Paper Contest
The Institute of Electrical and Electronics Engineers