Safety and Health Committee

Term of Reference:

To advise the President, through VP(RT), on the formulation of safety and health policies and standards for the University, and to oversee the implementation of such policies and standards.

Constitution

Chairman: A member of staff appointed by the President upon the recommendation of VP(RT)
Ex Officio Members: Director of Facilities Management
Director of Campus Development
Director of Student Development Services
University Radiation Protection Officer
Animal Work Protection Officer
Biological Safety Officer
Chemical Safety Officer
Non-ionizing Radiation Protection Officer
An environmental law expert
A representative from the Staff Association
A representative from the CityU Postgraduate Association
A representative from the Students' Union

Constitution and Membership

Constitution Membership Term of Office
Chairman:

A member of staff appointed by the President

Prof H L Kwong (CHEM) Start on 27.10.2015
Ex-officio members:

Director of Facilities Management

Ms Brenda Lai Start on 6.9.2017

Director of Campus Development

Mr T K Chan Start on 1.1.2017

Director of Student Development Services

Dr Tim Wong Start on 25.3.2014

University Radiation Protection Officer

Prof Peter Yu (PHY)

Animal Work Protection Officer

Dr Fraser HILL (CVMLS) Start on 12.10.2016

Biological Safety Officer

Dr Richard Kong (CHEM) Start on 1.9.2003

Chemical Safety Officer

Dr Vincent Ko (CHEM)

Non-ionizing Radiation Protection Officer

Dr W S Chan (EE) Start on 15.9.2014

An environmental law expert

Vacant

A representative from the Staff Association

Dr L F Yeung (EE) Start on 1.1.2009

A representative from the Students' Union

Mr Alvis Chan Ngok Lam (President) 1.1.2017 to 31.12.2017

A representative from the CUPA

Mr WANG Kai (President) 1.4.2017 to 31.3.2018
Secretary and Member:

Senior Safety and Administration Manager

Mr W K Leung (FMO)

as at 7 Sept 2017